W Maju kończymy siew kukurydzy który powinien być zakończony do 10, późniejsze siewy są zagrożone ryzykiem niszczenia plantacji przez ptactwo, natomiast każde opóźnienie powoduje straty ilości jakości plonu.
Kończy się okres krzewienia się zbóż ozimych, później jarych- mamy czas na drugą dawkę azotu, w ten sposób zapewnimy zaopatrzenie roślin w ten składnik.
Z ziemniaków na wczesny zbiór zdejmujemy agrowłókninę, zdejmowania dokonujemy w dzień pochmurny by uchronić rośliny przed stresem słonecznym i wiatrem.
Na plantacji rzepaku kontrolujemy czy nie ma chorób, pleśni czy zgnilizny w razie konieczności opryskujemy środkami chemicznymi do tego przeznaczonymi.
Zaczyna się okres przejścia żywienia z zimowego na letni, a więc zamiast kiszonek w żywieniu zastępujemy z wczesnych zielonek przeznaczonych do skarmiania.
Na pastwiskach wypas rozpoczynamy stopniowo przedłużając czas od 1-2 godzin dziennie.
W sadach w zależności od grupy drzew owocowych, kontrolujemy na występowanie chorób np; na parcha lub innych chorób w zależności wystąpienia opryskujemy stosownie z potrzebami.
W ogródkach przydomowych przystępujemy do wysiewu praktycznie większość warzyw, natomiast w drugiej połowie wysadzamy rozsady z gruntu, jedynie musimy spełnić zabieg zahartowania rozsady.