poniedziałek, 28 marca 2011

Z Praktyki Rolnika-Marzec-siew

Witam serdecznie!, czytelników mojego bloga, widać po statystykach zainteresowanie jest spore, co zachęca do publikacji.




Teraz postanowiłem się podzielić z czytelnikami, z praktyką siewu zbóż jarych i uprawy przed siewnej.
Z mojej obserwacji bardzo dużo rolników popełnia błąd, wyjeżdżając w pole zbyt wcześnie gdy gleba jest zbyt mokra wówczas traci się tak niezbędną strukturę gleby, do uzyskania plonów.
Zazwyczaj wielu rolników zaczyna swą pracę w polu od kultywatorowania, aby ta praca była dobrze wykonana powinno poprzedzić włókowanie, w celu wyrównania powierzchni gleby.



Dla ułatwienia pracy i lepszego rozmieszczenia nawozów mineralnych,  powinno się je rozsiać przed wykonaniem pierwszych prac polowych, szczególnie jeśli to ma być siew ręczny, odpada wtedy uciążliwe chodzenie po wzruszonej roli. Oczywiście siew nawozów fosforowo-potasowych należy wykonać przed siewem, natomiast azotowe można podzielić na dwie dawki przed siewem i pogłównie.

Wielu rolników kultywatorowanie wykonuje wzdłuż pola lub w poprzek, jest to niby dobrze wykonana praca na pozór, aby kultywatorowanie wykonać dobrze i równo jak wspomniałem musi poprzedzić włókowanie. Najbardziej dokładnym i równomiernym wykonania kultywatorowania jest sposób, ukośny kierunek jazdy do figury pola czy to będzie prostokąt czy kwadrat, ukośnie do kierunku orki.

Następnie zawracamy w lewo tuż obok pierwszego przejazdu, i po dojeździe do początkowego punktu, ponownie zawracamy w lewo i przejeżdżamy za pierwszy przejazd, po kilku takich nawrotach utworzy się nam przejazd podwójny na ukos.
Kultywatorowanie wykonujemy nie głębiej jak 12 cm.
Teraz mamy pewność wykonania odpowiedniej uprawy roli, co pozwoli uzyskać wysoki plon ziarna .

Siewu zbóż jarych dokonujemy gdy temperatura gleby osiągnie około 8- 10 stopni cel, jest to wtedy gwarancją szybkich i wyrównanych wschodów. Tutaj też należy brać pod uwagę gatunek zboża, owies może być wysiany aby można było wejść w pole, jest więcej wytrzymały na przymrozki niż inne zboża.
Ilość wysiewu ustalamy w zależności od gatunku i odmiany oraz ciężkości nasion, zwykle owsa wysiewamy około 250- 270 kg/ha, natomiast dla jęczmienia wystarczającą ilością będzie wysiew 180-200 kg/ha, ponieważ jęczmień jest zbożem silnie krzewiącym się. Pszenica jara może być wysiewana w ilości nie mniejszej jak 220-230 kg/ha.
Uwzględnić też należy im gleba słabsza tym gęściej siejemy, jednak zwiększając od 5% -15% więcej nie ma potrzeby zagęszczać.
Wyboru odmian należy dokonywać zgodnie z przyjętą rejonizacją, uwzględniając dopuszczone do hodowli odmiany innych rejonów. 

Pozdrawiam 
Krystian Militowski


PS. W dzisiejszych czasach gdy paliwo drożeje, warto pomyśleć o tańszej jeździe samochodem, co można zastosować? Tania Jazda

Wypoczywaj i Zarabiaj

 Nowa Edycja kursu, Wychowawca kolonijny Zobacz

Brak komentarzy:

Zapisz się na kurs "Inwestora"

Email :
Imie :