Styczeń to miesiąc w którym, powinniśmy zaplanować zakup nawozów mineralnych, paliwa, środków chemicznych do oprysków, materiału siewnego itd.
Jeśli chodzi o nawozy mineralne, to w zależności od poszczególnych zapotrzebowań zbóż jest różne i tak dla jęczmienia jarego na 1 ha potrzebujemy, fosforu 50-60 kg. czystego składnika, potasu 70-80 kg. czystego składnika, azotu 50-70 kg. czystego składnika.
Natomiast owies potrzebuje na 1 ha. fosforu 60-70 kg. czystego składnika, potasu 70-80 kg. czystego składnika, azotu 70-80 kg czystego składnika.
Jeśli chodzi o pszenicę Jarą to ma podobne nawożenie do owsa lecz nieco wyższe i tak, fosforu na 1 ha 40-80 kg. czystego składnika, potasu 40-90 kg. czystego składnika, azotu 80-100 kg. czystego składnika.
Jak widać na nawozy przy dzisiejszych cenach na 1 ha, trzeba przeznaczyć około 700-900 zł, co jest dla małego gospodarstwa bardzo dużym wydatkiem.
Powinniśmy uwzględnić w planie nawożenie pogłówne zbóż ozimych, i tu wszystko zależeć może od tego czy jesienią rolnik wykonał jakieś nawożenie, tutaj jedynie należy dodać nawożenie azotowe w ilości około 70-90 kg na 1 ha czystego składnika.
Pozostaje uprawa przedsiewna, jeśli jesienią była wykonana orka zimowa to na uprawę gleby wydamy znacznie mniej, natomiast na kompleksową uprawę 1 ha gleby trzeba przeznaczyć około 38-42 litry paliwa, wszystko zależy od użytego sprzętu.
Środki chemiczne możemy zakup planować stosownie od zapotrzebowań, niezbędny zakup jest do oprysków w sadach, zbożach ozimych, rzepakach, ze względu na zróżnicowane gleby i uprawę poszczególnych zbóż, zakup środków chemicznych pozostawiam rolnikowi.
W materiał siewny należy zaopatrywać się tylko wyłącznie kwalifikowany, jedynie taki materiał siewny gwarantuje wysokie plony, ja od siebie mogę jedynie polecić na gleby lekkie kl 5-6 o dość sporej wilgotności uprawę odmian górskich, które dały bardzo wysokie plony nie tylko u mnie, kolega miał nawet lepsze wyniki, co przy takich glebach uzyskanie 4,5 owsa a jęczmienia 2,8 można uznać za bardzo dobry.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz